top of page

נחלי הירדן, קיאקים, רפטינג, פעילות מים:

מקורות הירדן הוא ביטוי המתייחס על פי רוב לשלושה נחלים איתנים: נחל שניר (בערבית: "חָצְבַאנִי"), נחל חרמון (בערבית "בָּנְיִאס"), נחל דן (בערבית אֶל־לִידַאנִי) הזורמים בחלקו הצפוני של עמק החולה עד איחודם לנהר הירדן סמוך ליישוב שדה נחמיה ומהווים את מקורות המים העיקריים שלו. על נחלים עלו מתקיימות עשרות פעילויות מים במשך הקיץ.

"החול יכול"

קיבוץ עין זיוון מציע  מתחם קונספט ייחודי וראשון מסוגו לפעילות באומנות החול.

מגוון עמדות מרתקות עם ועל גבי חול היוצרות זמן קסם, דמיון והבעה באומנות החול (Sand Art) על שולחנות אור, שהתהליכים מוקרנים על מסכים. משתתפים בתוכן והכנת חול צבעוני.

לתיאום - 058-6688654

​טרקטורוני מרום גולן:

טיולי זריחה * טיולי שקיעה * טיולי לילה ומפגש עם חיות בר * טיולי בוץ * טיולי שלג * טיולי כיף וחוויה לבעלי רשיון נהיגה בתוקף. את הטיול מלווה מדריך מקצועי. הכלים העומדים לרשותכם: טרקטורונים (אחד אחרי השני) טומקארים (באגי- אחד ליד השני) רינג'ר (מקום לשלושה). לתיאום - 052-8695832

הַר חֶרְמוֹן

הוא ההר הגבוה ביותר בישראל. ההר נמצא בגבול הצפוני-מזרחי של ישראל, ומהווה קצהו הדרומי של רכס הרי מול הלבנון, המפריד בין לבנון וסוריה. אתר החרמון הינו אתר נופש הפועל כל השנה. הוא משתרע על שטח של כ- 2,432 דונם, בגובה 1,600 – 2,040 מטר מעל פני הים. במהלך חודשי הקיץ הארוכים, מציע האתר מגוון פעילויות: עלייה ברכבל מבקרים המעפיל לפסגה, סיורי קיץ מודרכים הכוללים היכרות עם החי והצומח באזור, סיור והסברים בגבעות הקרב שעל הר החרמון “העיניים של המדינה”. בנוסף, גלישה במזחלות “האקסטרים” בנופי החרמון וכן גלישה באבובי קיץ ונסיעה ברכבי קרטינג ייחודיים. במהלך החורף, פועל המקום אתר הסקי היחיד בארץ.

הצב המעופף - טיולי ג'יפים

ייחודה של חברת הצב המעופף טמון בראש ובראשונה באזור הפעילות: ארץ צפון הגולן על שלל גווניה ונופיה, הכפרים הדרוזים, יערות עתיקי יומין, חיות הבר, הדי קרבות, האנשים והסיפורים הם הרקע והבסיס להתחלה טובה.

מסלולי הטיול חובקים אזורים קסומים נוספים כמו הרי הגליל, אגן הכנרת, עמק החולה השוקק חיים וטבע ומורדות הר החרמון. הפעילות מותאמת לעונות השנה: טיולי שלג ובוץ בחורף, פריחות וזרימות באביב וסיורים ליליים של ספארי חיות בר בלילות הקיץ החמים. הדרכות תוכן עם חיוך (עברית ואנגלית ברמת שפת אם).

לתיאום - 052-8514425

יין שוקולד וסרט:

יקב הבוטיק "הר אודם" שוכן במושב אודם, בקרבת הקיבוץ. לפניות – 052-5220248.

מפעל השוקולד "דה קרינה" בעין זיוון מציע זווית צפייה ייחודית על תהליך הכנת השוקולד, לבירורים – 04-6993622.

אולפני אלרום הממוקמים במושב אלרום הסמוך מציגים בפניכם "חוויה מהסרטים" – סרט קצר המתאר את תהליך הכנת התרגום לסרטים. לתיאום – 04-6838016.

טרקטורוני מרום גולן

מטיילים באזור

נחל גובתה

תחילתו בהר חבושית, ברכס הר-חרמון והוא נשפך לנחל חרמון. נחל גובתא הוא נחל אכזב. במדרונותיו אתר הנצחה לסיירת-אגוז, והוא יוצר את המצוק מצידה הצפוני -מערבי של מצודת נמרוד, קלעת-נמרוד

 

נחל חזורי

נחל קצר בשיפולי החרמון היורד בתלילות רבה מנבי חזורי אל נחל גובתה. הנחל חותר ומפלס דרכו בסלע גירי רך המאפיין את הרי החרמון (בניגוד להרי הגולן הנמצאים מעט דרומה העשויים מסלע בזלתי).

בנחל צומחת צמחייה ים תיכונית אופיינית כגון: אלון מצוי, אלה ארצישראלית, ער אציל (המוכר מתבלין עלי הדפנה), אדר סורי, כליל החורש עם פריחה ורודה-סגולה בחודשי האביב, הרדוף הנחלים, דולב מזרחי קיסוסית קוצנית, ארנין ההרים ועוד.

נבי יעפורי

מקום מקודש לדרוזים בצפון רמת הגולן, בין ברכת רם למג'דל שמס. לפי המסורת הדרוזית, שהה במקום הקדוש הדרוזי יעפורי, המגלם את דמותו של איש המוסר אלע'פרי, מאנשי הנביא מוחמד. למרות שחי שנים רבות לפני עיצוב האמונה הדרוזית, אלע'פרי מבטא באמונותיו ובאורח חייו יסודות דרוזיים, והינו מקודש עליהם. השיח' אמין טריף קבע את יום ההתכנסות השנתי בנבי יעפורי ל- 25.8, כדי לקרב בין הדרוזים בישראל וברמת הגולן. נערך כאן טקס דתי של התרת נדרים, אליו נאספים דרוזים מכל רחבי הארץ.

 

חורשת ח'זורי, נבי ח'זורי

חורשה עתיקה וקבר של קדוש דרוזי, שייח עותמאן אל חזורי. בצפון רמת-הגולן בסמוך לקלעת נמרוד. בחורשה כ-70 עצי אלון מצוי, בני 100 שנה בממוצע, שנשמרו ולא נכרתו בזכות השייח' וקדושת המקום. אין הדרוזים יודעים את מוצאו של הקדוש נבי חזורי ותקופת פעילותו. סביב הקבר נמצאים כמה קברים של נכבדים דרוזים. לפי המסורת הדרוזית היה השייח' ח'זורי רודף שלום ושונא מלחמות. כשהיה נתקל בעובר אורח היה נותן לו מלח בעל סגולת פלאים: הוא היה ערב לחיכם של שוחרי השלום וגרם למחרחרי המלחמה שלא יגיעו למחוז חפצם. כמה אגדות מספרות על כופרים, שניסו לקושש עצים בחורשה וידיהם יבשו. המקאם נמצא במרכז החורשה, ובמרכזו - קבר השייח'. בחורשה אתר הנצחה לסיירת אגוז, וחניון למטיילים שהוקם ב-1974.

 

קַלְעַת נַמְרוּד

מבצר נמרוד, הוא אתר ארכאולוגי מתקופת ימי הביניים, ובו שרידי מבצר גדול אשר נבנה ובוצר במרוצת השנים על ידי צבאות איובים וממלוכים. המבצר שוכן בשיאו של רכס צר בגובה של כ-800 מטר מעל פני הים, למרגלות הר החרמון, וכ-1,300 מטרים צפונית-מזרחית ליובלו של נחל סער. המקום מוכרז כגן לאומי.

שביל הגולן מקטעים 1 – 2

 

קטע מספר 1- מהחרמון לנמרוד:

מעלה תלול מאוד, קשה להליכה גם במורד. נוף מרהיב של הגולן, הגליל ועמק החולה

אורך הקטע: 7 ק"מ

דרגת קושי: מצפון לדרום - קשה. מדרום לצפון - קשה מאוד.

איך מגיעים: קופות אתר החרמון: עולים בכביש 98 ממג'דל שמס לאתר החרמון, מיד אחרי הקופות פונים ימינה וחוצים את מגרש החניה. את הסימון הראשון של השביל תמצאו ליד עץ האלון הגדול. שער הישוב נמרוד: מכיכר הכפר הדרוזי מסעדה נוסעים מעט צפונה (כביש 98) ופונים מערבה בגשר שחוצה את נחל סער. הכביש מתעקל שמאלה ומגיע לכביש הגישה לנמרוד. חונים ליד שער היישוב.

קטע מספר 2- מנמרוד לתל קצעה:

הליכה מישוב זעיר וציורי לכפר דרוזי ולאגם קטן בלוע הר געש כבוי

אורך הקטע: 7 ק"מ

דרגת קושי: מצפון לדרום - קל. מדרום לצפון - קל.

איך מגיעים: שער נמרוד: מכיכר הכפר הדרוזי מסעדה נוסעים מעט צפונה (כביש 98) ופונים מערבה בגשר שחוצה את נחל סער. הכביש מתעקל שמאלה ומגיע לכביש הגישה לנמרוד. חונים ליד שער היישוב. תל קצעה: נוסעים מהכפר מסעדה דרומה (כביש 89) וליד סימן ק"מ 58 פונים מערבה בדרך עפר. חונים ליד סימון שביל הגולן ויוצאים לדרך.

בִּרְכַת רָם

בריכת רם - בריכת מים טבעית בצפון רמת-הגולן, ליד הכפר מסעדה. צורתה אליפסה, אורכה כ-850 מ' ורוחבה כ-600 מ', קיבולתה כ-3 מליון מ"ק. עומקה המירבי כ-10 מ' בחורף ו-6 מ' בקיץ. מימיה משקים את שדות מטעי חקלאי צפון הגולן, דרוזים ויהודים כאחד. כדי לשמור על תכולת המים מזרימה חברת "מקורות" בחורף לבריכה מי שטפונות. הבריכה ידועה בשם "ימה של פניאס" או "פאילה" (קערה בערבית). על פי האגדות יש קשר תת קרקעי בין בריכת רם ומקורות הבאניאס. במחקרים הידרולוגיים שנעשו לאחרונה הסתבר שמקור המים העיקרי של הבריכה הוא אופק מי התהום (נביעות תת-קרקעיות). המים ממנה מתנקזים לכיוון עין זעורה ועין פית שליד הבאניאס. המקום אינו מיועד לשחייה. באזור שתי אנדרטאות: גלעד לחללי גדוד "סער" מעוצבת "ברק", וגלעד לשלושה חיילים מגדוד 74.

יער אודם

שמורת הטבע הגדולה ברמת-הגולן. השמורה משתרעת על שטח של 11.000 דונם בצפון הגולן. מהכפר מסעדה במזרח ועד קיבוץ אלרום במערב. כל שטח השמורה נמצא בתחום המושלג בחורף וכמות המשקעים השנתית בו היא בין 800 ל-1,000 מ"מ. גובהה 1,100-800 מ'. בשמורה 17 "גובים" (לוע בעל קוטר של 30 - 200 מ' שנוצר בפעולה געשית, עקב התפרצות גז וללא התפרצות לבה. יער אודם של היום, לפי הידיעות מספרו של גוטליב שומכר על הגולן, הוא חלק קטן מהיער הרצוף שכיסה עד לפני 100 שנה את הגולן מכפר מסעדה לקוניטרה. הצ'רקסים שהתישבו בגולן במאה ה-19, כרתו את עצי היער למטרת בניה ומכירה וגרמו להקטנת היער ולניוונו. הם הותירו רק שורות של עצי אלון כגבול בין חלקת שדה אחת לשניה. השדות ניטשו בגלל סגירת השטח ע"י הצבא הסורי בשנת 1950. כעת היער במצב של שיקום ומעבר מחורש ליער. פורחת כאן הרקפת היוונית והצבאים משוטטים בו באופן חפשי.

שמורת הבניאס

שמורת נחל הבניאס נמצאת למרגלות הר החרמון, במפגש שבין רמת הגולן לעמק החולה, ליד היישוב שניר. היא משתרעת לאורך נחל חרמון מאזור מעיינות הבניאס עד לראש מקורות הירדן. השמורה הוכרזה בשנת 1977 על שטח של כ-800 דונם. בשנת 2009, הורחבה השמורה ונוספו לה עוד כ-500 דונם במעלה הנחל. כיום, שטחה של השמורה הוא כ-1300 דונם (כ-1.3 קמ"ר).

Marble Surface
בקתות בערפל

 לתשומת לב המזמינים: הזמנה טלפונית כרוכה בתוספת עמלה

bottom of page