אקולוגיה ופעילות סביבתית

אקולוגיה - גג פורח

אנו הורים לארבעה ילדים, בננו השני, תומר, נולד אוטיסט. המפגש עם האקולוגיה נולד דרכו. בעיקר בהיבט החברתי. עד לידתו היינו עסוקים בחיים האורבניים הקצביים, גיא היה קבלן שבנה בעיקר בתי עץ ולי הייתה חברת תקשורת פוליטית. חיינו במרכז, חיים אקטיביים, חיים מצליחים, הרווחנו כסף, הגשמנו את החלום, אבל הוא לא היה החלום שלנו.

האבחון של תומר התרחש לאחר שכבר גרנו חצי שנה בנמרוד, לפנינו הייתה בררה לחזור למרכז ולקבל את כל הטיפולים המתאימים או להישאר בצפון ולהקים את כל מה שלא היה באזור עבור ילדים אוטיסטים. בחרנו להישאר ולרתום את עצמנו, את העסק שלנו, לנתינה מוחלטת, בלי תנאים כדי להקים ולפתח תוכניות-ארגוניים-ומוסדות המטפלים בילידים עם לקויות קשות. לשמחתנו, המועצות וגם משרד החינוך נרתמו ליוזמות שלנו - נענו וגם סייעו. חשוב היה לנו שכל יוזמה תתאים לכלל האוכלוסייה ולא רק תהווה פתרון לילד שלנו.

בקתות בערפל נבנו באהבה וכל בקתה שנבנתה הייתה לה המטרה – גיוס משאבים עבור פרויקטים לילדים ובוגרים עם לקויות קשות. לשמחתנו, המציאות עולה על כל דמיון, ומתוך הנתינה צמחה ברכה גדולה - לא רק שידינו עמוסות עבודה, גם יצרנו דרך המקום קבוצת חברים לחיים ולדרך, שעוד לא אמרה את המילה האחרונה בנושא תיירות אקולוגית.

כרגע, אנחנו נמצאים בתהליכי תכנון של "חוות תומר", שהנה חוות נופש אקולוגית, שלא רק שתבנה באופן אקולוגי - בניה חפורה, ביוב אקולוגי ואנרגיות חלופיות - אלא, שרוב עובדי החווה יהיו אנשים עם מוגבלויות. אנו ברי מזל להיות הורים בכלל ושל תומר בפרט, כי דרכו הבנו שהדרך להגן על הסביבה, לשמר אותה ולדאוג לדורות הבאים מתחילה בבית, בין בני אדם, בין אלו שיש להם ובין אלו שאין להם. חברה אקולוגית, בנויה על בסיס של נתינה הדדית בין בני אדם, באשר הם.

על הבנייה האקולוגית:

אקולוגיה בגולן כשעברנו לגור בנמרוד, לא הגענו עם משנה אקולוגית סדורה, אבל הבנו עם הזמן שהדרך היחידה לעשות את הדברים שאנחנו אוהבים היא בדרך האקולוגית. כשבנינו בקתות ארוח, נהנינו מהבנייה העצמית, נהנינו לקחת חומר מסוים ולשנות לו יעוד, גיא נהנה להמציא מערכות חימום חדשות, להצמיח את הגגות, לישר עץ עקום ופגום לעליית גג יפיפייה.. לא כי אין בנאים ומתכננים מוכשרים סביבנו, אלא כי ככה נולדים הדברים שאותם בדיוק רצינו...גם לא הכנסנו טלוויזיות לבקתות, פשוט כי נראה לנו בלתי הגיוני לשבת מול הנוף הנפלא ולבהות במסך מרצד. בנייה בת קיימא בשבילנו היא דרך חיים, לא אידיולוגיה, רק אחר כך גילנו שיש למה שאנחנו עושים כבר הגדרה, ואין סוף מילים נשפכו סביבה. המשמעות של בניה בר קיימא בשבילנו היא לא רק לראות מבנה בסוף הדרך, אלא גם מה קרה לכל חלק ממנו בדרך, איך הוא מתיישן, האם הגיל מיטיב איתו ואיתנו...איך הגינה עוטפת אותו, איך השלג נח עליו, ואיך הוא משתלב באופן שלם בתוך הנוף...

איפה באה האקולוגיה לידי ביטוי:

אקולוגיה בגולן קודם כל באהבת אדם... ואחר כך עוד כמה דברים:
בנייה אקו אקלימית – התייחסות למפני רוח ושמש
בניה מחומרים ממוחזרים
שימוש במערכות מים אפורים
גגות בעלי גינות פורחות
אגני מים ירוקים
ברכות שכשוך מבניית אדמה
חימום מים במערכות עצמיות חוסכות אנרגיה
גינות ירקות אורגניות
קומפוסטרים והפרדות אשפה
והיד עוד נטויה...

סדנאות ופעילות אקולוגית

אקולוגיה בגולן

סדנאות בנושא אקולוגיה:

סדנא בת 3,5 שעות – עקרונות בנייה אקולוגית (שעה מעשית, 2.5 סיור ותאוריה)
סדנא בת 3.5 שעות – בניית מערכת מים אפורים לשימוש ביתי
סדנא בת 5 שעות – בניית גג פורח (3 שעות תיאוריה, 2 שעות מעשי)

סדנאות משפחתיות בנות 3-5 שעות:

בניית תחנת האכלת ציפורים, עבודה בגינות הירק, טיפול בבעלי חיים, יצירה מחומרים ממוחזרים, קטיף, (בהתאם לעונה)
אקולוגיה בגולן

סדנאות – 2-4 ימים:

עקרונות הבנייה האקולוגית בעץ ויישומה - סדנא תיאורטית ומעשית
משפחה מטיילת ולומדת אקולוגיה – משפחה עובדת בשדה/חקלאות יחד, בונה יחד מיזם אקולוגי, ומטיילת ברגל וברכב.
אקולוגיה והעולם המודרני, הלכה למעשה – תפיסות עולמיות, מגמות, תיאוריה ומעשה (מיועד עבור קבוצות מנהלים הומוגניות, קיים חלק מעשי)
משפחה הולכת את שביל הגולן – הדרכת מסלול, מפות, סידורי לינה בכל מקטע, העברת מזוודות, הקפצת מכוניות.
תיירות אקולוגית (בשיתוף העמותה לתיירות אקולוגית ישראל) – אקולוגיה מה היא, תיירות אקולוגית עולמית, בין חזון למציאות, בנייה, הקמה, שיווק, מיתוג ומיצוב. (הנחה לחברי העמותה לתיירות אקולוגית)
ליקוט עשבי בר ובישול שדה – סדנא תיאורטית ומעשית (רק בעונה)